sobota, 4 stycznia 2014

Most Tczewski

Wygląda na to, że wieżyczki na moście są wyremontowane.
Jakiś czas temu wyglądało to tak  W trakcie remontu zmieniał się ich wygląd :

 

 Teraz wieżyczki na moście wyglądają bardzo ładnie.
W każdym razie mi się podobają.
Zauważyłam, że jest to dość często fotografowany obiekt w Tczewie.Fajnie by było gdyby jeszcze znalazły się fundusze na odbudowę tego mostu. Jest to most zamknięty dla samochodów więc spacery na drugą stronę Wisły uskuteczniam jak tylko mam możliwość. Idąc widzę jak niszczeje i traci np. deski po których kiedyś przechodzili piesi, jak rdzewieje cała metalowa konstrukcja.....
Odkąd most zamknięty jest dla samochodów trzeba patrzeć często i w górę i pod nogi .... ze względu na ptaki, które zostawiają co nieco. Zawsze jednak wypady na drugi brzeg zaliczam do udanych.
Zresztą tędy fajne są wycieczki rowerowe, a więc dalej niż za most.
Obok znajduje się drugi most (ten taki z łukami) - kolejowy - z trasą na Malbork i dalej...

5 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że i most będzie wyremontowany, żeby dorównać pięknym wieżyczkom. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam na starej pocztówce jak ten most wyglądał kiedy go wybudowano. Był piękny. Koncepcja odbudowy także jest ładna. Ale kiedy to nastąpi?! :)

   Usuń
 2. Szkoda, że niszczeje taki piękny most. Zaczną go remontować, gdy rozsypie się całkowicie... Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam w internecie, że "w momencie oddania Mostu Tczewskiego do użytku, w roku 1857, był to najdłuższy most Europy i pierwszy żelazny most na Wiśle. Cud ówczesnej techniki i wzór dla budowniczych mostów XIX wieku. 1 września 1939 r. zaatakowany przez hitlerowców został częściowo wysadzony przez broniące go Wojsko Polskie. Do naszych czasów dotrwały jedynie trzy przęsła oryginalnej konstrukcji i cztery wieżyczki, które w 2000 r. zostały wpisane na listę zabytków. Pozostałą część budowli stanowią różne rozwiązania techniczne, co sprawia że Most Tczewski jest namacalnym dowodem ewolucji budownictwa mostowego".

   Usuń
 3. origamiiptaki.blogspot.com zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń