sobota, 23 lipca 2016

Kąty Rybackie ...

Weekend w Mikoszewie ... zakończyliśmy wypadem do rezerwatu kormoranów. 
 
 
Rezerwat został utworzony w celu zachowania i ochrony naturalnego miejsca lęgowego kormorana czarnego i czapli siwej. Obszar znajduje się na terenie gminy Sztutowo, w Kątach Rybackich. 


Ciekawostki z internetu : Powodem objęcia ochroną konfliktowego dziś gatunku była jego bardzo niska liczebność i zagrożenie wyginięciem. Ptak ten prawie zawsze był traktowany jako szkodnik rybacki. W rezultacie w wielu krajach wytępiono go doszczętnie, a liczebność w całej Europie spadła do tego stopnia, że w latach 40-tych XX wieku stał się gatunkiem rzadkim. Od tego momentu podjęto działania ochronne i kormoran zwiększał swoją liczebność i zasięg. Gniazdowanie kormoranów na Mierzei Wiślanej odnotowano już w drugiej połowie XIX w. W 1957 r. utworzono tu rezerwat ornitologiczny. W 1959 r. kolonia liczyła 117 par kormoranów. Obecnie jest to największa kolonia tego gatunku w Polsce i jedna z większych w Europie. W 2009 r. gniazdowało tu 8900 par kormorana. 
Rezerwat stanowi niewątpliwie atrakcję przyrodnic. Byłam zdumiona gdy zobaczyłam pełno tych ptaków w lesie i to wysoko na drzewach. Czapli nie widziałam. Tam na szczytach drzew widać czarne kropki - to właśnie kormorany i ich gniazda. A przybliżenie jest takie :Bardzo interesujące miejsce ale trzeba było uważać by nie stać pod gniazdami :))). Spacer w lesie dawał dużą przyjemność ... piękne światło (szkoda, że mój aparacik nie radzi sobie z takimi widokami) ... i ... przyroda. W krótkim czasie zobaczyłam ciekawe miejsca ... zrobiłam mnóstwo zdjęć ... odpoczęłam i ruszyłam dalej. Fajne są takie wypadziki. Polecam. 

9 komentarzy:

 1. Aren't they beautiful, great photos.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowne kadry. Az chce sie tam byc. Takie wypady są najlepsze. Widac, ze kochasz podrózowac i fotografowac, jak ja. Kazda, czy to mala wycieczka, czy daleka podróz, cos buduje, wzmacnia nas, uczy, pokazuje cos niezwykłego. Jednym słowem: uszczesliwia. :) Pozdrawiam!
  Zapraszam do mnie.

  uwiecznij-chwile.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna wycieczka w takim miejscu.Piękne zdjęcia .Pozdrawiam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała wycieczka ! Dziękuję że pokazałaś te piękne ptaki ! Cieszę się że kormorany mają swój rezerwat gdzie są pod ochroną, chociaż przyznam się szczerze że nie wiedziałam o tym miejscu !
  Fantastyczne zdjęcia !
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne zdjęcia kormoranów :) Czaple miałyby chyba ciężki żywot wśród tylu kormoranów ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hello !!! .. Great set of photos .. Very good work .. Greetings ..

  OdpowiedzUsuń
 7. ale fajne miejsce! Super te zdjęcia "ze skrzydłami". Szczególnie ten na 8/13 - jakby wskazywał kierunek :))) Gratuluję wyprawy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie ustrzelone kormorany!

  OdpowiedzUsuń
 9. Kormorany zostawiają po sobie prawie księżycowy krajobraz :(

  OdpowiedzUsuń